fbpx

Хлор (Cl)

Хлорът е най-важният анион (отрицателно зареден йон) в извънклетъчното пространство. Заедно със серумния натрий, той е от изключителна важност за поддържане на водно-солевия баланс в организма, нормалното количество на водата в организма, кръвнотo налягане и киселинността (рН) на кръвта и телесните течности.

Изследването на серумен хлор обикновено е част от панел от изследвания на серумните електролити (минерални соли), който включва определянето на концентрациите на серумния натрий, калий, хлор и бикарбонати. Балансът на тези електролити е важен за нормалното функциониране на мускулите, нервната система и сърцето.

 

Какво определя изследването?

Изследването на серумен хлор отчита отклонения в нормалните му стойности, които могат да бъдат диагностични за различни заболявания. Най-често това са състояния на твърде висока или твърде ниска киселинност на кръвта. Изследването може да бъде полезно също при проследяването на пациенти със заболявания, оказващи влияние върху баланса на минералните соли в организма – високо кръвно налягане, сърдечна недостатъчност, бъбречни и чернодробни заболявания. Уместно е серумният хлор да не се изследва самостоятелно, а да се разглежда като част от панела на серумните електролити (натрийкалий, хлор, бикарбонати).

 

Кога да направя това изследване?

Повечето хора с нарушения в серумния хлор не подозират за съществуването им, защото симптомите на отклоненията в серумния хлор са оскъдни и почти невъзможни за идентифициране:

  • лесна уморяемост;
  • мускулна слабост;
  • проблеми с дишането;
  • често повръщане;
  • продължителна диария;
  • ексцесивна жажда;
  • високо кръвно налягане.

Лекарите обикновено откриват нарушенията в серумния хлор при рутинни изследвания на серумните електролити при провеждането на профилактични изследвания.

Периодично изследване на серумния хлор е редно да се прави от хора, които имат хронично бъбречно или чернодробно заболяване, сърдечна недостатъчност, високо кръвно налягане, надбъбречна недостатъчност, муковисцидоза и проблеми с храненето.

При съмнение за диабет, изследването на серумен хлор може да се съчетае с уринен тест. Много хлор може да се загуби при упорито повръщане и диария, което налага неговото изследване при тези състояния, особено ако са съчетани с някои от описаните по-горе симптоми.В състояния на спешност хлорът е най-маловажният от серумните електролити, но понякога се оказва от ключово значение.

Подготовка преди изследване

Изследването се извършва на гладно.

Проба

Венозна кръв /серум/

Метод

Потенциометрия (йон-чувствителен електрод)

Изследвания в този раздел

Na

Натрий

P

Фосфор

Cu

Мед

K

Калий

Mg

Магнезий

Zn

Цинк

Cl

Хлор

Fe

Желязо

ТЖСК / TIBC

Тотален желязосвързващ капацитет

Ca

Калций

Li

Литий

Всички раздели изследвания

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Туморни маркери

Хормонален анализ

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хормонален анализ

Туморни маркери