fbpx

Магнезий (Mg)

Изследването на серумните нива на магнезия определя неговото ниво във Вашия организъм. Магнезият е елемент, който въпреки че се открива в малко количество в човешкото тяло, е от изключително значение за него. Предимно магнезият се открива в костите, свързан с калций и фосфор. Той също така участва като ко-фактор на множество ензими, които са свързани с метаболизма на въглехидратите, регулира невромускулни и коагулационни механизми.
Нивата на калция и магнезия са неразривно свързани, метаболизмът на единия сериозно повлиява този на другия. Поради тази причина, винаги е наложително те да бъдат изследвани и интерпретирани заедно като част от цялостния електролитен панел. Както се споменава по-горе, изследването на серумните нива на магнезия е част от разширен електролитен панел, където се изследва заедно с калций, калий, натрий, хлор, фосфор, бикарбонати и други.
Препоръчва се изследването му при определяне състоянието на бъбречната функция, при наличие на невромускулна дразнимост, при появата на необяснима хипокалциемия. Освен това, при различни сърдечно-съдови състояния, особено такива, свързани с неправилен сърдечен ритъм, проследяване на лечението с тиазидни и бримкови диуретици, аминогликозиди и други медикаменти, които са потенциално нефротоксични.
Изследването на нивата на магнезий е също така полезно при малабсорбционни синдроми, хроничен алкохолизъм и при провеждане на парентерално хранене. Нивата на магнезия е препоръчително да бъдат проследявани при пациенти с прееклампсия, които са на терапия с магнезиев сулфат.

Кога да изследвам магнезий?

Вашият лекар може да назначи това изследване като част от рутинна проверка на здравословното Ви състояние. Освен това, може да има необходимост от изследване на серумни нива на магнезий при определени невромускулни и невропсихиатрични заболявания, сърдечни аритмии, ендокринни патологии /напр. хипоритеоидизъм или алдостеронизъм/, проследяване на специфично лечение и други.

Подготовка преди изследване

Препоръчва се магнезиевите нива да бъдат изследвани на гладно, като поне 4 часа да са отминали от последното хранене.

Изследвания в този раздел

Na

Натрий

P

Фосфор

Cu

Мед

K

Калий

Mg

Магнезий

Zn

Цинк

Cl

Хлор

Fe

Желязо

ТЖСК / TIBC

Тотален желязосвързващ капацитет

Ca

Калций

Li

Литий

Всички раздели изследвания

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Туморни маркери

Хормонален анализ

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хормонален анализ

Туморни маркери