Антителата срещу рецепторите на тиреоид-стимулиращия хормон (TSH) се наричат TRab. Те могат да действат по различен начин и да бъдат различни видове:
- стимулиращи антитела (TSH-stimulation blocking antibody, TSAb) – след свързване с рецептора имитират действието на TSH; тяхното наличие води до хиперфункция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм);
- антитела, които пречат на свързването на TSH към рецептора му (TBII, thyrotropin binding inhibitory immunoglobulin) – възпрепятстват свързването и действието на TSH върху щитовидната жлеза като по този начин ограничават действието му и той не успява да стимулира жлезата адекватно; обикновено са свързани с болестта на Грейвс/Базедова болест, но могат да се наблюдават при тиреоидита на Хашимото и други заболявания на щитовидната жлеза;
- блокиращи антитела (TSH blocking autoantibodies, TBAb) – след свързване с рецептора потискат щитовидната жлеза и водят до хипофункция.
Какво определя изследването
Тестът може да диагностицира наличието на антитела срещу рецептора за TSH в щитовидната жлеза. Използва се за установяване на автоимунни заболявания на щитовидната жлеза.
Персистиращо наличие на антителата TRAb при пациенти с антитиреоидна терапия се явява като рисков фактор за рецидив на заболяването при преустановяване на лечението.
Тъй като TRAb са антитела (имуноглобулини) от клас G (IgG), е възможно да преминат през плацентата от майката към плода. Ако жени, страдащи от болест на Грейвс имат повишени нива на TRAb в последния триместър на бременността, за плода има повишен риск от развитие на неонатален хипертиреоидизъм, свързан с висока честота на вродени малформации и смъртност.
Подготовка преди изследването
Желателно е изследването да се направи до 11 часа сутринта. Също е препоръчително да се извърши на гладно или поне 2 часа след последното хранене.
Проба
Венозна кръв.
Метод
Имунохимичен, електрохемилуминисценция.
Референтни стойности
До 1,75UI/L
Изследвания в този раздел
17-OHPG
17-хидроксипрогестерон
TAT
Тиреоглобулинови антитела
FT3
Свободен трийодтиронин
МАТ
Микрозомални антитела
FT4
Свободен тироксин
Tg
Изследване за тиреоглобулин
TSH / ТСХ
Тиреостимулиращ хормон
Prolactin
Изследване на пролактин
LH
Лутеинизиращ хормон
Testosterone
Изследване на тестостерон
FSH
Фоликулостимулиращ хормон
PTH
Изследване на паратхормон
Estradiol
Изследване на естрадиол
Cortisol
Изследване на кортизол
Progesterone
Изследване на прогестерон
ACTH
Изследване на андростендион
DHEA-S
Дехидроепиандостерон сулфат
TRab
AT анти TSH рецептор
Renin
Изследване на нивата на ренин
SHBG
Глобулин, свързващ половите хормони
17-OHPG
17-хидроксипрогестерон
Aldosterone
Алдостерон в плазма
hGH/STH
Соматотропен хормон
4-androstendionе
Изследване на
4-андростендион
AMH
Изследване на антимюлеров хормон
Калцитонин
Полипептиден хормон
Inhibin B
Концентрация на Инхибин Б