Калцитонинът е полипептиден хормон, секретиран от парафоликуларните С-клетки (наричани също калцитонинови клетки) на щитовидната жлеза. Основното действие на калцитонина е инхибирането на костната резорбция. Той постига този ефект чрез регулиране на броя и активността на остеокластите.
Калцитонинът се секретира в отговор на повишените нива на серумния калций, като така регулира нивата му и предотвратява големи колебания в серумните му концентрации. Въпреки това неговата роля за регулиране на калция е незначителна в сравнение с тази на паратхормона. Затова той не се използва при изследване на нарушенията на калциевата хомеостаза.
Той е специфичен и чувствителен туморен маркер. Злокачествените тумори, възникващи от клетките на щитовидната жлеза (медуларен карцином на щитовидната жлеза), обикновено секретират повишено количество калцитонин. Медуларният карцином на щитовидната жлеза е рядък злокачествен тумор, като появата му може да е свързана с генетична фамилна предиспозиция или да е резултат от спонтанна мутация. Главният туморен маркер за неговата диагностика и мониториране е калцитонинът.
Серумните концентрации на калцитонина са високи при кърмачета, бързо намаляват в детството и са сравнително стабилни след това. Като цяло серумните концентрации на калцитонина са по-високи при мъжете поради по-голямата клетъчна маса при тях. Стойностите на калцитонина могат да се повишат при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност и други състояния като хиперпаратиреоидизъм, левкемични и миелопролиферативни заболявания, синдром на Цьолингер-Елисън, автоимунен тиреоидит, дребноклетъчен рак на белия дроб, рак на гърдата и простатата, както и при различни невроендокринни тумори.
Цел на изследването
Изследването на калцитонина се използва за:
- диагноза на клинично проявен карцином на щитовидната жлеза при пациенти със “студени“ възли или възли със съмнително цитологично изследване, както и при пациенти с рак на щитовидната жлеза, но с неубедителна хистология (например анапластичен рак);
- семеен скрининг в случаи на наследствен медуларен карцином на щитовидната жлеза;
- следоперативно наблюдение на медуларен карцином на щитовидната жлеза. Концентрацията на калцитонин корелира с туморната маса. Удвояването на концентрацията е свързано с рецидив на тумора;
- наблюдение на пациенти с невроендокринни тумори: карциноид, инсулином, дребноклетъчен белодробен карцином. При тях секрецията на калцитонин може да е част от паранеопластичния синдром.
Кога да направя това изследване?
Изследването на калцитонина се препоръчва при рак на щитовидната жлеза. В началните стадий той обикновено не причинява никакви признаци или симптоми. Тъй като ракът на щитовидната жлеза расте, това може да причини:
- бучка, която може да се усети през кожата на врата;
- промени в гласа, включително увеличаване на дрезгавостта;
- затруднено преглъщане;
- болка във врата и гърлото;
- подути лимфни възли в областта на врата.
Подготовка преди изследване
Не е необходима предварителна подготовка за изследването.
Проба
Венозна кръв.
Метод
имунохимия с детекция на електрохемилуминесценция (ECLIA)
Референтни стойности
Момичета
• 3 – 12 месеца – <26.3 pg/ml
• 1 – 6 години – <8.68
• 6 – 11 години – <7.42
• 11 – 20 години – <3.96
Момчета
• 3 – 12 месеца – <26.6
• 1 – 6 години – <13
• 6 – 11 години – <9.81
• 11 – 20 години – <4.11
Жени
• пушачи – <7.49
• непушачи – < 4.3
Мъже
• пушачи – <10.9
• непушачи – <9.52
Коефициент на преобразуване: pg / mL x 0.2926 = pmol / L
Интерпретация на резултатите
Ниското ниво на калцитонин означава, че е малко вероятно симптомите да се дължат на С-клетъчна хиперплазия на щитовидната жлеза или медуларен карцином на щитовидната жлеза.
Повишената концентрация на калцитонин означава, че се произвеждат прекомерни количества от хормона. Значително повишените нива на калцитонин са добър показател за С-клетъчна хиперплазия или медуларен рак на щитовидната жлеза. Въпреки това са нужни и други процедури, като биопсия на щитовидната жлеза, скенер и ултразвук, за да се установи точно диагнозата.
Нивата на калцитонин обикновено се повишават по време на раждането и при новородени. Показателят често е повишен и при левкемични и миелопролиферативни заболявания. Също така калцитонинът може да се произвежда и от белодробни тумори. Увеличаването на калцитонина може да се наблюдава и при хиперпаратиреоидизъм, хипергастринемия, бъбречна недостатъчност и хронични възпалителни заболявания.
Изследвания в този раздел
17-OHPG
17-хидроксипрогестерон
TAT
Тиреоглобулинови антитела
FT3
Свободен трийодтиронин
МАТ
Микрозомални антитела
FT4
Свободен тироксин
Tg
Изследване за тиреоглобулин
TSH / ТСХ
Тиреостимулиращ хормон
Prolactin
Изследване на пролактин
LH
Лутеинизиращ хормон
Testosterone
Изследване на тестостерон
FSH
Фоликулостимулиращ хормон
PTH
Изследване на паратхормон
Estradiol
Изследване на естрадиол
Cortisol
Изследване на кортизол
Progesterone
Изследване на прогестерон
ACTH
Изследване на андростендион
DHEA-S
Дехидроепиандостерон сулфат
TRab
AT анти TSH рецептор
Renin
Изследване на нивата на ренин
SHBG
Глобулин, свързващ половите хормони
17-OHPG
17-хидроксипрогестерон
Aldosterone
Алдостерон в плазма
hGH/STH
Соматотропен хормон
4-androstendionе
Изследване на
4-андростендион
AMH
Изследване на антимюлеров хормон
Калцитонин
Полипептиден хормон
Inhibin B
Концентрация на Инхибин Б