Антитромбинът е най-важният инхибитор на активирани фактори в коагулационната система на плазмата. Основната му функция е инактивиране на тромбина (фактор IIа) и по-слабо фактор Ха. АТ инхибира още факторите XIIa, XIа, IХа. Инхибиращото действие на АТ се повишава значително при свързването му с хепарин , който служи като кофактор. АТ контролира активирането на вътрешния път на коагулационната каскада и протектира организма срещу образуване на тромби. Намалението на активността му до 70-50% (норма 80-120%) или повече води до увеличен риск от тромбоемболични усложнения.
Концентрациите на АТ при жените преди менопауза са по-ниски от тези при мъжете. След 13-тата седмица от бременността и след раждане концентрацията на АТ е ниска. При мъжете стойностите на АТ намаляват с възрастта. Деца до 6-месечна възраст са с ниски стойности на АТ, след което стойностите постепенно се изравняват с тези при възрастните.
Показания за изслезване ва антитромбин са : тромбемболични инциденти особено преди навършване на 40 г.(белодробен тромбемболизъм , тромбоза на венозните съдове на крайниците – дълбоки и повърхностни , мезентериална тромбоза ), репродуктивни несполуки(повторящи се спонтанни аборти ) и др.
Време за изпълнение: до една седмица
Условия и изисквания: Без прием на индиректен антикоагулант /Синтром или Варфарин/ поне 2 седмици.
Материал за изследване(проба): Венозна кръв
Забележка: Изследването се извършва сутрин на гладно.
Изследвания в този раздел
INR
Протромбиново
време
Фактор I
Изследване на фибриноген
АТ III
Антитромбин III изследване
aPTT
Активирано парциално
тромбопластиново
D-dimer
Д-димер изследване
ХЦ
Изследване на хомоцистеин
ВНК
Време на кървене
PrC
Протеин C изследване
ВЗС
Време за съсирване
Free Prs
Свободен протеин S