Феритинът е желязосъдържащ белтък, който се намира в клетките на черния дроб и имунната система. Той складира неактивното желязо в организма и го освобождава при нужда.
Желязото е необходимо за нормалното производство на червени кръвни клетки. Когато трябва да се произведат нови червени кръвни клетки, клетките, складиращи феритин, получават сигнал за освобождаването му.
Феритинът се свързва с друг белтък, трансферин, който пренася феритина до мястото, където се образуват червените кръвни клетки.
Изследването на феритин помага за определянето на резервите от желязо в организма.
Без достатъчно количество желязо новопроизведените червени кръвни клетки ще бъдат с намалена способност на пренасят кислород от белия дроб до всички тъкани в организма.
Високите нива на желязо също не са полезни. Както пониженото, така и повишеното количество на желязо в кръвта може да бъде индикатор за наличието на сериозно заболяване.
Цел на изследването
Изследването на феритин има за цел определяне на количеството складирано желязо в организма. По неговото състояние могат да бъдат диагностицирани редица заболявания като:
- Желязодефицитна анемия – анемия, предизвикана от недостатъчно колечство на желязото в организма;
- Хемохроматоза – заболяване, при което в организма се натрупва прекалено високо количество желязо;
- Синдром на неспокойните крака.
Хората които имат някое от тези заболявания, трябва редовно да изследват нивата на феритина, за да проследяват своето общо здравословно състояние.
За пълна диагностика на състоянието на железните запаси в организма е препоръчително освен феритина, да се изследват серумното желязо, хемоглобина, желязосвързващия капацитет на кръвта (това изследване измерва нивата на трансферин).
Ако има съмнение за хемохроматоза, може да се извърши генетично изследване за наличието на HFE гена, отговорен за развитие на заболяването.
Кога да направя това изследване?
Може да имате нужда от изследване на феритин, ако имате оплаквания, дължащи се на дефицит или излишък на желязо.
Симптомите на железен дефицит и анемия включват:
- Бледа кожа;
- Лесна уморяемост;
- Физическа слабост;
- Замайване;
- Задух;
- Учестен пулс.
В края на лечението за анемия феритинови нива трябва да се изследват, за да се оцени дали железните депа в организма са попълнени.
Ниските железни нива могат да предизвикат нарушение на съня, наречено синдром на неспокойните крака.
Симптомите на железен излишък включват:
- Болки в ставите;
- Коремни болки;
- Липса на енергия и жизненост;
- Загуба на тегло.
Симптомите на железен излишък могат да се променят с времето и имат тенденция да се влошават.
Феритинови нива се изследват и при хора, които са в риск от развитие на анемия – бременни жени, редовни кръводарители, малки деца, болни с хронично бъбречно заболяване, болни на хемодиализа.
Изследвания в този раздел
Ferritin
Изследване на феритин
Beta-CTx
Изследване на Beta – CrossLaps
B12
Изследване на витамин B12
OCN
Остеокалцин / Osteocalcin
Витамин B9
Фолиева киселина
Витамин Д3
Изследване на холекалциферол