Витамин Д3, също познат и като холекалциферол, се синтезира в кожата под действие на ултравиолетовите лъчи. Той отразява ендогенния синтез на холекалциферол при излагане на слънце.
Получава се след хидроксилиране в черния дроб на синтезирания в кожата холекалциферол, след което се транспортира до бъбреците, където се превръща в метаболитно активната форма (т.е. тази, която осъществява действието на витамина) – 1,25-дихидрокси витамин D (1,25 (ОН)2 витамин Д).
Само свободният 25-ОН- витамин Д е достъпен за превръщане в 1,25-дихидрокси витамин Д. Последният е най-важният метаболит на витамина, който се образува под действието на бъбречната хидроксилаза, стимулирана от паратхормона (PTH).
Нормалното съдържание на витамин Д3 в кръвта на възрастния човек варира между 30.0 и 74.0 мг/мл. През зимните месеци често има дефицит на витамин D3, което от своя страна води до намаляване на имунитета и по-чести вирусни инфекции. При наличие на сериозно бъбречно увреждане се налага допълнително изследване на 1,25-дихидрокси витамин Д.
Напоследък, с липсата на витамин Д3 се свързват и заболявания като диабет тип 2, мултипленна склероза, депресия, системна склероза, сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, както и ракови образувания на дебелото черво, гърдата и панкреаса.
Трите хормона, участващи в регулирането на минералния и костния метаболизъм, са PTH, калцитонин и витамин D. Когато 1,25-дихидрокси витамин Д се държи като класически хормон, сигналът се предава от рецепторите за калцитриол, разположен предимно в червата, костите, бъбреците, но също и в много други органи.
Установяване на нивата на витамин D в организма става чрез измерване на серумните нива на неговия метаболит – 25-ОН витамин Д (25-хидрокси) – тоталният витамин D в кръвта. Той се намира в три форми:
- свързан с витамин Д – свързващи протеини (85% от общото количество);
- свързан с албумин (15% от общото количество);
- несвързан с белтъци („свободен“) витамин Д (едва 0,03% от общото количество).
Полуживотът на 1,25-дихидрокси витамин Д в кръвообращението е приблизително 5 часа. Той се екскретира чрез пикочния и фекален път.
Изследването може да установи:
- Ниски нива на 1,25-дихидрокси витамин Д могат да се открият при наличие на бъбречни заболявания (в ранен стадий при пациенти с бъбречна недостатъчност);
- Високи нива на 1,25-дихидрокси витамин Д могат да се наблюдават при завишени нива на PTH при някои заболявания;
- Серумни нива на 25-ОН витамин Д над 79,8 nmol/l (32 ng/ml) са оптималните за поддържане на максимална калциева абсорбция.
Кога е подходящо това изследване?
- при налични данни за намалена костна плътност (остеопения или остеопороза), костни фрактури и деформации, или при нарушен метаболизъм на калция (завишени и понижени нива на калций, фосфор, РТН);
- при диагностика и мониторинг на заболявания на паращитовидните жлези;
- при лица със заболявания, които пречат на абсорбцията на мазнини, тъй като витамин Д е мастноразтворим витамин.
Подготовка преди изследване
Кръв се взима сутрин на гладно и при поне 10 дни без прием на витамин D или добавки, съдържащи витамин Д.
Референтни стойности
- 19,9 – 79,3 pg/mL
Интерпретация на резултатите:
- Определянето на серумните нива на 1,25-дихидрокси витамин Д при хора с предполагаем дефицит на витамин Д има малка информативна стойност.
- Нива на 25-ОН витамин Д между 52,5-72,5 nmol/l показват недостатъчност на витамина.
- Нива на 25-ОН витамин Д < 50 nmol/l показват дефицит на витамина.
Изследвания в този раздел
Ferritin
Изследване на феритин
Beta-CTx
Изследване на Beta – CrossLaps
B12
Изследване на витамин B12
OCN
Остеокалцин / Osteocalcin
Витамин B9
Фолиева киселина
Витамин Д3
Изследване на холекалциферол