Енолазата е ензим катализиращ превръщането на 2-фосфоглицерат на фосфоенолпируват. Съществува под формата на няколко тъканно-специфични изоензими, състоящи се в хомо и хетеродимери от 3 различни мономер-изоформи (алфа, бета, гама).
Неврон специфична енолаза представлява доминиращата енолаза в невроналната и невроендокринна тъкан. Нивата й в останалата част на организма са незначителни. Времето на полуразпад е приблизително 24 часа.
Поради енолазната органна специфика, концентрацията на NSE в серума и ликвора са често увеличени при заболявания с невронална деструкция. Най-често се назначава в диагностиката на невродегенеративни заболявания, деменции, болест на Creutzfeldt-Jacob. Нивата й може да са полезен прогностичен маркер при невронална увреда( коматозни състояния, инсулт, епилепсии).
Друго приложение на теста е честото му повишение при невронални тумори, 70 % от пациентите с дребноклетъчен рак на бял дроб (SCLC), карциноиди, невробластоми, панкреасни тумори.
Нивата на NSE при пациенти с NSE- секретиращи неоплазми корелират с туморната маса и метаболизъм, т.е. имат прогностично негативен ефект.
Резултатите от теста имат ориентировъчно, подкрепящо клиничните прояви значение. Пациенти с хемолитични състояния могат да имат завишени стойности на NSE.
Изследвания в този раздел
PSA общ
Простатно-специфичен антиген
CA 19-9
CA 19-9 туморен маркер
CYFRA 21-1
CYFRA 21-1 туморен маркер
NSE
Неврон специфична енолаза
HCG
Човешки хорионгонадотропин
CA 125
CA 125 туморен маркер
SCC
Плоскоклетъчен туморен антиген
S100
S-100 туморен маркер
CEA
Карциноембрионален антиген
CA 15-3
CA 15-3 туморен маркер
B2M
Бета-2 микроглобулин
HE4
Човешки епидидимен протеин 4
AFP
Алфа-фетопротеин (Alfa-fetoprotein)
CA 72-4
CA 72-4 туморен маркер
M2-PK
M2-PK тест (пируват киназа)