fbpx

Плоскоклетъчен туморен антиген (SCC)

Начало 9 Изследвания 9 Туморни маркери 9 Плоскоклетъчен туморен антиген (SCC)

Рак на маточната шийка

При рак на маточната шийка изследването има 45-85% чувствителност за откриване на първичен тумор и 66-84% за откриване на метастази.

Серумната концентрация на  корелира със степента на разпространение на заболяването (тежест на симптомите и засягане на регионални лимфни възли). Нивата на SCC преди започване на лечението са полезни за прогнозиране на изхода от заболяването. След радикална хирургична интервенция или лъчетерапия серумните нива на SCC се нормализират след около 2-7 седмици. Задържането на абнормно високи нива на SCC 2-6 седмици след проведено лечение е свързано с висока честота на рецидивите.

Пова на повишение на туморния малкер след първонаачното му спадане до нормата се асоциира с рецидив на тумора, дори при липса на клинични прояви. Това прави SCC особено полезен за ранно диагностициране на рецидивите.

Плоскоклетъчен рак на белия дроб

При 39-78% от пациентите с плоскоклетъчен рак на белия дроб имат повишени нива на SCC. Степента на повишение на този маркер е в линейна зависимост с напредването на заболяването.

След провеждане на радикална оперативна интервенция стойностите на SCC се връщат към нормата в рамките на 2 дни. Маркер за рецидив на заболяването е повторно повишаване на нивата му няколко месеца след хирургичното лечение.

Плоскоклетъчен рак в областта на главата и шията

При тези форми на рак чувствителността на изследването варира от 34 до 78% ва зависимост от стадия на заболяването. При различните тумори се наблюдава повишение на този маркер в различен процент от болните: 49% при рак на горночелюстните синуси, 34% при рак на устрата кухина, 23% при рак на езика, 19% при рак на ларинкса и 11-33% при рак на фаринкса (глътката). Чувствителността към поява на рецидиви е 75%.

Рак на хранопровода

При рака на хранопровода чувствителността на изследването се движи между 30 и 39% в зависимост от стадия на заболяването.

След радикална хирургична интервенция нивата на SCC спадат до нормата. Повишените му стойности след опарецията са свързани с остатъчен тумор. Покачването на стойностите след първоначално нормализиране е индикатор за рецидив.

Други плоскоклетъчни тумори на урогениталната система (освен рак на маточната шийка)

Чувствителността на SCC при рак на ендометриума е 8-30%, рак на яйчника – 4-20%, рак на вулвата – 19-42% и рак на вагината – 17%. Повишени нива на SCC се наблюдават и при 45% от случаите на метастази от плоскоклетъчен рак на пениса и уретрата.

Цел на изследването

Целта на изследването е да се определи вероятността за наличие на плоскоклетъчен рак в някоя от изброените по-горе локализации или на рецидив на вече диагностицирано туморно заболяване.

Кога да направя това изследване?

Изследването на SCC се назначава от опитен лекар, който може да интерпретира правилно резултатите в зависимост от съответната клинична ситуация. SCC не е подходящ като профилактично изследване за какъвто и да е било тип плоскоклетъчен рак.

Подготовка преди изследване

Изследването се провежда сутрина на гладно. Ако приемате хранителни добавки, съдържащи вит. В7, изследването трябва да бъде извършено поне 8 часа след последната доза.

Проба

Венозна кръв

Метод

Имунохимия с електрохемилуминесценция

Референтни стойности

  • <2.7 ng / mL

Изследвания в този раздел

PSA общ

Простатно-специфичен антиген

CA 19-9

CA 19-9 туморен маркер

CYFRA 21-1

CYFRA 21-1 туморен маркер

NSE

Неврон специфична енолаза

HCG

Човешки хорионгонадотропин

CA 125

CA 125 туморен маркер

SCC

Плоскоклетъчен туморен антиген

S100

S-100 туморен маркер

CEA

Карциноембрионален антиген

CA 15-3

CA 15-3 туморен маркер

B2M

Бета-2 микроглобулин

HE4

Човешки епидидимен протеин 4

AFP

Алфа-фетопротеин (Alfa-fetoprotein)

CA 72-4

CA 72-4 туморен маркер

M2-PK

M2-PK тест (пируват киназа)

Всички раздели изследвания

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Туморни маркери

Хормонален анализ

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хормонален анализ

Туморни маркери