fbpx

Витамин Д3 е едно от жизненоважните вещества в тялото ни. Той задвижва и подпомага различни процеси в организма. Хората и животните го синтезират самостоятелно с помощта на слънчевата светлина. Поради тази причина е познат като „слънчев витамин“.

Витамин Д3 е незаменим за функционирането на организма ни. При поддържане на нормални нива заздравяваме костите си, помагаме на сърцето и можем да усетим подобряване в настроението си. Дефицитите на този витамин в тяло могат да доведат до някои сериозни симптоми и увреждания.

 Естествено откриваме витамина в две форми – Д2 и Д3. И двете разновидности взаимодействат с фосфора и калция в тялото ни. Структурата им е различна и се откриват в разнообразни източници. Те се разграждат до един и същ витамин Д, който е важен за функционирането на организма.

Витамин Д2 откриваме в много видове гъби. Д3 се произвежда в телата на животните и се запазва в техните тъкани и вторични продукти – мляко, яйца, вълна и др. Д3 се синтезира успешно и от нашето тяло под влиянието на слънчевата светлина.

Д3 повишава нивата на витамин Д по-ефикасно от Д2. Освен че е достъпен в много храни, витамин Д3 ефикасно се абсорбира от червата и по-голямо количество от него навлиза в кръвта, за да се използва след това от тялото. 

Защо е толкова ценен?

Витамин Д3 е едно от незаменимите вещества, които поддържат тялото ни. Неговата липса може да повлияе отрицателно на много от процесите в организма ни. Той взаимодейства с други витамини и минерали, които отговарят за здравето на костите и мускулите, нивата на енергия и поддържането на здрава имунна система. 

Влияние върху костната система

Този витамин е от голямо значение за плътността и здравината на костите в тялото ни. Той помага за правилното усвояване на приетия калций и фосфор. От тези два минерала зависи здравето и регенерацията на костната тъкан.

Подпомага имунните функции

Здравословното количество на витамин Д в тялото помага да се предпазим от заболявания, тъй като подпомага имунните процеси и отговора на тялото към бактерии и вируси. При добре функционираща имунна система можем да избегнем различни инфекции, възпаления, сезонни грипове и други заболявания.

Подобрява настроението

Витамин Д3 има пряко участие в производството и регулирането на серотонин. Нормалните нива на витамина могат да подобрят общото настроение и психическото благосъстояние. Заедно с това отговаря за поддържането на енергията и се свързва с желание за активност и движение в ежедневния живот.

При занижен витамин Д3 в кръвта може да се засилят някои симптоми на тревожност и депресия.

Положително влияние за сърдечно-съдовата система

При хипертония този витамин успешно понижава систоличното кръвно налягане (“горното число”) при възрастни хора. Д3 нормализира кръвното налягане и заедно с това подобрява общите функции на кръвоносните съдове.  

Достъпни източници на витамин Д3

20 минути естествена светлина върху кожата ни е достатъчна, за да създаде тялото ни достатъчно количество от витамина. Защитните кремове за слънце обаче може да намалят производството. Естественият синтез на витамина не може да удовлетвори целогодишните ни потребности. По време на студените сезони или на места с малко слънце често е предизвикателство да получим достатъчно витамин Д3.на слънчева светлина – включително пигментацията на кожата и възрастта.

Когато нямаме достъп до достатъчно слънчева светлина, можем да увеличим приема на храни с високо количество на витамин Д3. Откриват се много видове хранителни добавки, но за предпочитане е да опитаме първо да набавим витамина от естествени източници – слънце и храна.

Храни, богати на витамин Д3

 Рибено масло, пъстърва, сьомга, телешки дроб, сардини и яйца са продуктите, на които трябва да наблегнем при недостиг на витамин Д. Някои плодови сокове, млечни продукти, маргарин и растителни млека съдържат добавен витамин Д3.

Витамини и добавки

Въпреки че са достъпни и удобни за прием, добавките не бива да са основният ни източник на витамини. Те са предназначени за дефицити, които не можем да подобрим само с диетата си и излагане на слънце.

Автор: Радина Руменова