fbpx

Натрий (NA)

Изследването на серумните нива на натрий определя неговото количество във Вашата кръв. Натрият е електролит /екстрацелуларен – намира се извън клетката/. Натриевият йон участва в поддържането на водно-електролитния и алкално-киселинния баланс на тялото. Натрият също така спомага за нормалната дейност на скелетно-мускулната и нервната система. Необходимото количество натрий се набавят от разнообразното хранене. Когато са постигнати оптималните му нива в кръвта, бъбреците отделят излишъка от тялото. Ако Вашите нива на натрий са твърде ниски или твърде високи, това означава, че имате проблем с бъбреците, дехидратация или някакъв друг медицински проблем.

Какво определя изследването и каква е неговата цел?

Изследването на серумните нива на натрий обикновено е част от по-разширен тест, наречен електролитен панел, където се изследва заедно с калиймагнезийфосфорхлор, бикарбонати и т.н. Показателите се интерпретират отделно, но и в комбинация.

Препоръчва се изследването на натрий да се назначава за оценка на водно-електролитния и алкално-киселинния баланс на тялото, при дехидратация и безвкусен диабет, тежки диарийни синдроми, оточни синдроми, бъбречна и сърдечна недостатъчност, чернодробна цироза, хипотиреоидизъм, промени в минералкортикоидния баланс, състояния, при които се наблюдава хипервентилация, повишено артериално налягане.

Кога да изследвам натрий?

Вашият лекар може да назначи изследване на Натрий като част от рутинна проверка на здравословното Ви състояние или ако имате симптоми, които могат да да са свързани с повишени нива на натрий:

  • изключителна жажда;
  • нередовно уриниране;
  • повръщане и диария;

или понижени нива на натрий:

  • слабост и умора;
  • объркване;
  • потрепване на мускулите.

Подготовка преди изследване

Възможно е изследването да бъде проведено на гладно или след прием на храна, в зависимост от конкретната ситуация. Ако Вашият лекар е назначил изследване на електролите в комбинация с други кръвни показатели, ще бъде необходимо да се извърши на гладно.

Проба

Венозна кръв /серум/

Метод

Potentiometric ISE.

Изследвания в този раздел

Na

Натрий

P

Фосфор

Cu

Мед

K

Калий

Mg

Магнезий

Zn

Цинк

Cl

Хлор

Fe

Желязо

ТЖСК / TIBC

Тотален желязосвързващ капацитет

Ca

Калций

Li

Литий

Всички раздели изследвания

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Туморни маркери

Хормонален анализ

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хематология

Хематология

Кръвосъсирване и коагулация

Клинична химия

Метаболити и витамини

Липиден статус

Електролити и олигоелементи

Специфични белтъци

Хормонален анализ

Туморни маркери